Edukacyjny projekt obywatelski KOBIETA BEZ PRZESTRZENI

Polecamy uwadze interesujący projekt edukacji obywatelskiej KOBIETA BEZ PRZESTRZENI, któremu sekundujemy od początku jego powstawania. Jest on realizowany  przez zaprzyjaźnione Video Studio Gdańsk oraz Stowarzyszenie Waga w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

Czy kobiety mają dziś realny wpływ na politykę, gospodarkę, naukę, kulturę, świat biznesu? A jeśli tak, to czy wiemy o tym, czy to zauważamy?

Analiza obrazu współczesnej kobiety, jaki kreują media, pokazuje, że jesteśmy bombardowani wizerunkiem kobiety-opiekunki ogniska domowego oraz kobiety-obiektu seksualnego, natomiast mężczyzna to opoka istniejącego porządku, głowa rodziny, biznesmen, polityk. W ten sposób stereotypy związane z płcią są stale utrwalane.

Świat reklamy skupia się z jednej strony na wyglądzie zewnętrznym kobiet, tworząc wyidealizowany, zafałszowany obraz i przyczyniając się tym samym do potęgowania kompleksów nawet u małych dziewczynek, z drugiej strony pokazuje kobiety w domu, podczas typowo kobiecych zajęć. Podobną sytuację można zaobserwować w kinie, telewizji, literaturze. Popularne, ogólnodostępne seriale w większości wzmacniają stereotypowy wizerunek kobiet, bohaterki, nawet czynne zawodowo prawniczki, dziennikarki czy bizneswomen, przeżywają na ekranie swoje „kobiece” problemy, skupione wokół życia rodzinnego. Pozornie wyzwolone seksualnie, w rzeczywistości dążą do znalezienia męża i założenia rodziny bądź przeżywają kryzys w związku ze swoją samotnością.

Nie sprzyja przełamywaniu tego wizerunku również tendencja do uprzedmiotowienia i infantylizacji kobiet, którą zaobserwować można nie tylko w modzie czy przemyśle kosmetycznym, ale także w wielu środowiskach: na uczelniach, gdzie mimo często przewagi liczebnej studentek i absolwentek kariery naukowe robią głównie mężczyźni, w biznesie, gdzie kobietom powierza się mniej odpowiedzialne i mniej prestiżowe stanowiska, w polityce, a nawet w życiu społecznym.

Nasz projekt, zainspirowany filmem „Miss Representation” Jennifer Siebel Newsom, ma zwrócić uwagę masowego widza na te zjawiska i ukazać ich skutki. Chcemy zachęcić zarówno kobiety, jak i mężczyzn do krytycznego spojrzenia na kwestię reprezentacji kobiet w szczególnej przestrzeni publicznej, jaką jest przekaz medialny. Zauważamy bowiem, że proces wyrównywania szans, który ma doprowadzić do równowagi pomiędzy obecnością kobiet i mężczyzn w większości sfer życia publicznego, jest procesem nie tylko nieuniknionym we współczesnej Europie, ale także pożądanym dla prawidłowego funkcjonowania demokracji na wszystkich jej płaszczyznach. Jednym z głównych zadań projektu jest odpowiedź na pytanie, czy kobiety mogą zmienić w jakiś sposób te sfery życia publicznego, które dziś są zdominowane przez mężczyzn, a jeśli tak, to czy będą to zmiany pozytywne dla ogółu społeczeństwa.

W ramach projektu powstaje film dokumentalny w którym spróbujemy odpowiedzieć na powyższe pytanie oraz ocenić jak bardzo ulegamy stereotypom. Czy to jest największa przeciwność do pokonania, czy może to co w kobietach zostało kulturowo zaprogramowane przez patriarchat? Czy wrogiem kobiety jest sama kobieta? Jak codzienność wpływa na wybory życiowe kobiet? System, prawo, kultura, wychowanie, edukacja – w jaki sposób ograniczają ambicje kobiet?

Film zostanie zaprezentowany środowiskom dziennikarzy, działaczy społecznych, polityków na przedpremierowych pokazach w 12.miejscowościach Polski (pierwszy pokaz – w Gdańsku 8 września 2015) oraz udostępniony szerokiej publiczności w telewizji i Internecie.

Więcej o projekcie: